Головний редактор Wedding magazine Online Наталія Котова завітала в гості до фотографа Оксани Боровко, поспілкувалася на тему, як нареченим обрати «свого» весільного фотографа та на що потрібно звертати увагу на першій зустрічі.
За скільки часу до весілля парі необхідно звертатися до фотографа?
Звісно, що раніше, то краще. Але всім парам я раджу телефонувати фотографу, щойно обрана дата у РАЦСі. Впевнені, що весілля відбудеться у відповідну дату, бронюйте її у спеціаліста. Перш за все для святкування пари обирають п’ятницю, суботу та неділю, в інші дні частіше за все знімаю лавсторі, які, до речі, можна транслювати на екранах під час банкету або використати у поліграфії, наприклад, запрошеннях. Варто зауважити, що завжди потрібно враховувати час на обробку фотографій з історії кохання – на це йде мінімум тиждень.
Як вас знаходять пари?
90% — це рекомендації. Хтось вже знімався, хтось бачив мої роботи, хтось з особистих знайомих порадив звернутись до мене – так з’являються нові замовлення.
Чи важлива зустріч з фотографом до весілля?
Так, обов’язково! 100% усіх весіль, на яких я працювала, були з попередньою зустріччю. І навіть, якщо пара знаходиться не в Києві, я виїжджаю на першу зустріч в інше місто України. Це необхідно, адже окрім робіт, які вони побачили на моєму сайті чи в соцмережах, я показую весільні фотокниги. Так, пара може одразу зрозуміти, яким буде результат, і обрати свій варіант. Але головне питання від майбутніх молодят стосується фотопрогулянки у день весілля.
Чи є питання, яке ставлять усі наречені окрім фотопрогулянки?
Є таке, і зводиться воно до двох слів – «Що робити?». Люди вперше готуються до весілля, вони не знають, з чого розпочати, просять порад. Щодо фотосесії, то багатьох турбують погодні умови, тому завжди запитують, що робити на випадок дощу. За декілька днів до весілля я дивлюсь прогноз погоди, якщо буде дощ – пропоную нареченим забронювати студію. Але в мене була весільна фотосесія під дощем – вийшла дуже чуттєва фотоісторія. Якщо пара довіриться професіоналу, погодні умови не повинні лякати.
Зараз нікого не здивуєш фотографіями з визначних місць столиці. Пари прагнуть підкреслювати індивідуальність у своїх фотоісторіях, відрізнятись від інших, а інколи й виділятись. Які ідеї пропонуєте нареченим?
Організацію фотопрогулянки я повністю беру на себе. Дізнавшись про вподобання пари та їх історію кохання я будую маршрут. Одні пари хочуть фотосесію на даху багатоповерхівки, з якої все місто як на долоні, другі – у лісі, треті – біля озера чи річки. Важливо враховувати місце реєстрації шлюбу і місце банкету, оскільки дорога до місця фотосесії не повинна займати більшу частину часу виділеного на фотопрогулянку (а це приблизно три години). На початку кожного сезону я прокладаю декілька нових цікавих маршрутів з мальовничими місцями, які не кожен фотограф зможе знайти.
Чи укладаєте ви угоду з нареченими?
Я не обтяжую своїх замовників підписанням договору. Всі питання ми вирішуємо в усній формі під час першої зустрічі. На моєму досвіді не траплялось випадків, коли б пара спочатку погодилась на фотосесію, а потім відмовилась. Так і з мого боку – не знаю, що мусить трапитись, щоб я відмовилась від своїх слів і домовленостей. На мою думку, складання подібного договору фотографом – прояв недовіри до пари. Порушується та доброзичлива атмосфера, яка виникає під час розмови. Я не хочу підживлювати взаємини негативом.
Дрес-код для фотографа обов’язковий?
Я вважаю, що так. В мене немає якогось спеціального одягу для весіль, я одягаюсь за настроєм. Кажу «ні» чорному кольору! Зазвичай обираю спідницю або сукню з кишенями, в які зручно складати кришечки від об’єктивів. На зустрічі з парою я запитую про кольорову гаму весілля – обираю щось такого відтінку зі свого гардеробу, але ще ніколи ніхто не диктував, в чому я маю бути одягнута. В соцмережах наречені бачать, в яких вбраннях я працюю на зйомках, тому, напевно, такі питання не виникають.
На весіллі є декілька кульмінаційних моментів, які викликають сльози. Один із таких – перша зустріч нареченого з нареченою. Що радите парам?
В такі моменти важливі емоції – погляди, обійми, поцілунки, сльози радощів. Пропоную парам зустрітися в гарному місці, на нейтральній території, не вдома. Це може бути улюблене місце закоханих, місце знайомства чи першого побачення.
Одного фотографа достатньо для весілля з якою кількістю гостей?
Максимально велике весілля, яке я фотографувала було на 74 особи. Я справилась з завданням. При можливості краще, щоб було два фотографи. Особливо відчутна відсутність фотографа під час прогулянки молодих, коли гості збираються у ресторані. Також у цей час інший фотограф зумів би відзняти оформлення весілля без людей – такі кадри завжди гарно виглядають у фотокнизі. Коли свято планується на 100 гостей, тоді точно потрібен другий фотограф.
Незручне питання, яке не оговорюють з нареченими при першій зустрічі: чи потрібно годувати фотографа?
Дійсно, до весілля це питання не підіймається, скажу більше – і на весіллі я про це не говорю. Ніяково просити. Але коли я з нареченими їду на фотопрогулянку, вони зазвичай пригощають мене. Так, бувало, що самі наречені забували погодувати, але мами – ніколи.
У вас велике портфоліо весіль з-за кордону. До вас звертаються українські пари чи іноземці?
Більшість весіль були зняті під час мого відпочинку в тій чи іншій країні. В такі моменти розумієш, що фотографія – це не просто захоплення чи робота. Переважно за кордоном я фотографую іноземців. Я вільно розмовляю англійською, французькою та німецькою, раніше навіть займалася перекладами, тому знайти спільну мову мені досить легко.
Якщо українська пара планує своє весілля відсвяткувати за кордоном, їй потрібно шукати місцевого фотографа чи краще запросити з України?
Все залежить від того, в якій країні відбудеться весілля. Якщо розглядати Європу, то дешевше буде привезти фотографа з України, при умові, що все буде сплановано заздалегідь. Я побувала в багатьох країнах, знаю безліч красивих місць, де можна влаштувати фотосесію, тому, обираючи напрямок, можу рекомендувати парам декілька локацій на вибір в одному місті.
Скільки фотографій отримують молодята, якщо замовляють послуги фотографа починаючи зі зборів нареченої до прощального феєрверка?
За день зйомки від мене пара отримує 500-600 фотографій – це дуже багато. У фотокнигу йде приблизно 100. Також я відокремлюю ці 100 фотографій в цифровому форматі, щоб пара змогла зібрати своїх рідних і переглянути разом фото з весілля, перш ніж надрукується фотокнига. 20 фото надсилаю одразу після весілля, щоб вони могли їх зберегти на телефон. Всі фото я вручаю молодятам на іменній флешці в гарній коробці. Дівчата, які щойно були у статусі нареченої, особливо цінують такі дрібнички.
Чи траплялись з вами якісь кумедні історії на весіллях?
Минулого весільного сезону молодята арендували яхту, на якій і святкували. Після закінчення фотосесії мене повинні були висадити, але капітан відмовився заходити в порт. Так я каталася з парою до пізнього вечора.
Яка ваша професійна мрія?
Я мрію знімати лукбуки для відомих на весь світ весільних дизайнерів. Прагну розвиватися у напрямку fashion. Планую розпочати з українських брендів.
Фото: Оксана Боровко